Tak til de der har løftet en meget stor opgave

Jeg troede på, at AWG 2016 kunne gennemføres i vort land og insisterede stædigt på det overfor regeringerne i arktis. Jeg holdt fast ved det, idet jeg anså det for vigtigt at vise, at selv et land med så få indbyggere kunne løfte en opgave af den størrelse.

I disse dage kan jeg se at AWG ved mange menneskers arbejde er ved at være klar. Mange borgere har været igang for at kunne realisere denne sports- og kulturelle begivende for ungdommen i arktis.

Det er rørende at se, at der er så mange frivillige på banen. De har ydet et stort stykke arbejde for de unge og for vort land, og det viser at vi er i besiddelse af en meget stor råstyrke her.

Må vore ligheds- og samlingpunkter udvikles. Og tak til de mange Nuuk-borgere som varmt hilser vore gæster velkommen. Og må denne varme velkomst være vor varemærke som spredes fra mund til mund i andre lande.

Vore unge sportsudøvere, nu kan i vise jeres færdigheder og resultatet af al jeres træning.

Vi er meget stolte af jer.

Må sporten som styrker vor ånd og sjæl være samlingspunktet for befolkningen. Ved de unges sportslige og kulturelle præstationer får landet mulighed for at samles.

Lad sammenhold, frivillig hjælp og støtte, ikke alene ved konkurrencer, sprede sig til vor fremtidige samfund.

Mimi Karlsen, Inuit Ataqatigiit

Inuit Ataqatigiit

Valg 2025

Bliv klogere på Inuit Ataqatigiits visioner og mærkesager til valget i 2025!