Ordene under valgkampen var lige til at sluge.

Når man ikke ved virkeligheden er det nemt at komme med løfter under valgkamp; det er jo gratis.

Når man bliver mødt af virkeligheden, er er flotte udmeldinger svære at realisere.

Den nye kommunalbestyrelse kom i arbejdstøjet den første maj. I juni blev de økonomiske rammer for 2026 godkendt enstemmigt. Derefter kan man lige så godt sige, at der intet skete på det økonomiske område. Først under kommunalbestyrelsesmødet i september måned udsendte man invitation i forbindelse med førstebehandlingen af budgettet, hvor man afsatte 2 timer til en drøftelse af økonomien, men da udvalgene ikke havde drøftet noget håndgribeligt, var det svært at tage stilling til noget. Da vi ønskede at man uddybning på området ønskede vi en udsættelse som heldigvis blev imødegået.

Nu skal vi til at finde over 45 millioner kr. i løbet af 1½ måned.

Desværre er det almindeligt at udvalgsmøder bliver udskudt, enten fordi at mødematerialerne ikke var blevet klargjort, fordi udvalgsformænd udebliver eller fordi medlemmer melder forfald.

Vi ønsker en ordentlig arbejdsgang og vi ønsker at der fremadrettet vil ske mærkbare forbedringer.

Nu er vi godt halvår inde i valgperioden og vi bemærker at end ikke borgmesteren og udvalgsformændene har rejst ud i bostederne for at hilse på borgerne. Man savner dem.

Som opposition er vi ikke tilfredse med at vi kun får orientering gennem pressen. Det hører til god styring, at medlemmer af kommunalbestyrelsen bliver orienteret også før man melder ud til andre.

Endelig ønsker jeg også at bemærke, at inddragelse af kommunalbestyrelsen i forbindelse med lukning af Narsarsuaq er mangelfuld. Vi har ikke tilstrækkelige informationer om hvilke planer man har og det eneste vi ved er, at man i Qaqortoq søger løsning på daginstitutionsområdet. Vi ved intet om deres bolig- og beskæftigelsessituation. Kort sagt ved vi ikke om hvad borgerne i Narsarsuaq skal og hvor de skal flytte hen efter den 16. april. Nu har vi gennem pressen fået oplyst, at Air Greenlands medarbejdere har modtaget opsigelsesbreve. Borgerne mangler informationer om hvor de skal hen og nogle af borgerne ejer deres boliger og de er i tvivl om hvad der skal ske. Bygdens fjernvarmeforsyning lukkes, skole og daginstitutioner lukkes m.v.

Borgerne i Narsarsuaq har modtaget fortrøstningsfulde udmeldinger fra landets- og kommunens politiske ledere om at bygden havde en god fremtid når lufthavnen lukkes, men hvor bliver disse flotte udmeldinger af?

Ligeledes blev udvalgene i Kommune Kujalleq ændret i forbindelse med det sidste valg, hvor man stiftede Forebyggelses-, Kultur- og fritidsudvalg. Indtil dato har man endnu ikke fået ansat en forvaltningschef og fagchef og det er ikke tydeligt om stillingerne overhovedet er slået op.  Eksempelvis søges der en udviklingschef på kommunens hjemmeside, og man må forstå, at forebyggelses-, kultur- og fritidsafdelingen hører under vedkommende. Forvaltningschefen vil så være en chef for to afdelinger. Vi har indtil nu ikke fået præsenteret arbejdsprocedurer for vores afdelinger. Medarbejderne arbejder i blinde, hvor de ikke ved hvilke mål de har og hvilke procedurer der gælder, og i nogle af byerne er der samarbejdsvanskeligheder som følge af at forebyggelses- og kulturmedarbejderne ikke har klare beskrivelser af deres arbejdsopgaver.

Vi sender hermed vores skrivelse om forholdene i Kommune Kujalleq.

 

Med venlig hilsen

Ivalo Motzfeldt

Gruppeformand IA Kommune Kujalleq